APU Nedir?

En son güncellendiği tarih: 1 Haz 2019

Hepimiz, en az bir defa uçakla yolculuk yapma şansına sahip olmuşuzdur. Peki uçağa biniş sırasında kuyruk taraftan gelen şu sesi merak ettiniz mi hiç?

Hayır APU bir egzoz değildir. APU (Auxiliary Power Unit), en basit ifadeyle, uçakların kuyruk bölümünde bulunan ve uçağa gerekli durumlarda elektrik ve bleed air (yüksek sıcaklığa ve basınca sahip hava) üreten küçük bir türbin motorudur.

APU’nun operasyonel olarak 3 ana görevi vardır;

1. Uçağa elektrik sağlanması

2. İklimlendirme sistemine bleed air sağlanması

3. Motorların çalıştırılması için bleed air sağlanması

“APU da ana motorlar gibi kerosen tüketir. Bu sebeple yakıt ekonomisi sağlamak ve gürültü kirliliğini önlemek için sadece ihtiyaç olduğunda kullanılır. Eğer havalimanında mevcut ise harici güç (Ground Connection) üniteleri kullanılır. ”

APU’nun turbin hızını, eksoz gazı sıcaklığını, yakıt ve yağ tedariğini ve arıza halinde otomatik devre dışı kalma sistemini kontrol eden kendine ait bir elektrik ünitesi bulunur. Buna ek olarak otomatik olarak aktif hale gelebilen yangın söndürme sistemi mevcuttur.

3,021 görüntüleme1 yorum
Bizi takip edin
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram
Bize Katılın!

Bu site THY - Aydın UEA 77. Filosu tarafından hazırlanmıştır.                 www.dlrehberi.com Her hakkı saklıdır. © 2018