DLR Mülakatlarında Nasıl Başarılı Olunur?-3 / Mülakat Tarihine Kadar Neler Yapmalıyım?

En son güncellendiği tarih: 1 Haz 2019

YAZARI TANI


Öncelikle sizlerle paylaştığımız yazılarımızın, birer tavsiye, havacılıkla ilgili kaynaklara işaret etmek ve naçizane tecrübelerimizi aktarmaktan başka bir şey olmadığını belirtmek isteriz. Bir önceki yazı dizimizde THY tarafından gerçekleştirilen mülakatların genel yapısından ve öncesinde gönderilen formun nasıl doldurulması gerektiğinden bahsetmiştik. Eğer o yazımızı okumadıysanız buradan ulaşabilirsiniz…

Bu yazıda nasıl hazırlanmamız gerektiğine odaklanacağız. Bir sonraki yazımızda ise mülakat esnasında sorulan sorular, verilen cevaplar ve en sık yapılan hatalara değineceğiz. DLR sınavını başarıyla geçtiniz, mülakat daveti aldınız, formu doldurup gönderdiniz. Mülakat davetinden itibaren ortalama 10-15 gün kadar bir zaman tanımaktalar. Bu zaman içerisinde, hem düşünce yapısı hem de bilgi olarak elimizden geldiğince donanmalıyız. Yapacak çok şeyimiz var, hazırsanız başlayalım…

Bir Pilot Gibi Düşünmek / Düşünce Yapınızı Değiştirin

Bir pilot gibi düşünmek nedir? Bir pilot olaylara nasıl yaklaşmalı?

Bu sorular neden önemli, çünkü mülakatlarda nasıl düşündüğünüzü, olaylara nasıl tepki verdiğinizi, problemler karşısında nasıl bir yöntem izlediğinizi anlamaya çalışıyorlar. Daha sonrasında sizin hakkınızda topladıkları verileri optimum değerlerle karşılaştırıp karar veriliyor. Bu her mülakat için geçerlidir. Önce adayda olması istenen karakter yapısı oluşturulup sonrasında bu yapıya uygun olan profil aranır. Tabii ki profesyonel bir mülakat ekibinden bahsediyoruz ve emin olun karşınıza son derece profesyonel bir ekip gelecek.Hepimiz az-çok bir pilotun görevlerini biliyoruz. Tek kelimeyle özetlemek gerekirse pilot liderdir. Bir liderde olmazsa olmaz özelliklerden en temel olanı tabii ki çözüm odaklı davranış şeklidir. Bir problem karşısında nasıl tepki veriyorsunuz? ‘’Bunu kim yaptı?’’ diye çalışma arkadaşlarınıza sinirleniyor musunuz yoksa ‘’şimdi bunu çözmek için ne yapabiliriz’’ mi diyorsunuz. Burada klasik bir duygu-mantık karşılaştırması var. İkisi arasında tatlı bir denge kurmalısınız fakat sonuç her zaman mantıklı olmalıdır. Mülakat esnasında bu ikilemde kalabileceğiniz birkaç soruyla karşılaşacaksınız. Bu konuda biraz düşünün, önceki çalışma hayatınızda mutlaka buna benzer bir olay yaşamışsınızdır, nasıl tepki verdiğinizi ve nasıl çözdüğünüzü analiz edin.

Küçük bir yol gösterme amacıyla Highest Duty kitabından Kaptan Sully’nin yaşadığı bir olaya bakalım.


‘’At 2 A.M. on January 19, 1993, we got a call that the birth mother was in the delivery room, and we should prepare to fly down to San Diego to pick up our new baby. My wife was too excited to sleep. As for me, the realist, I knew that I’d be a better father in the morning if I got some sleep. So I went back to bed. My wife couldn’t believe how I could sleep at a time like this.’’

Sully ailesi, çok istemesine rağmen çocuk sahibi olamamaktadır. Maalesef eşinin sağlık durumu buna izin vermez ve evlat edinmeye karar verirler. Uzun yıllar bekledikten sonra nihayet artık evlat edinebileceklerini öğrenirler. Düşünün eşi ve kendisi çok heyecanlı. Yıllar sonra hasretle bekledikleri çocuk sahibi olma hissiyatını yaşayabilecekler. Fakat her ne kadar heyecanlı olsa da babalık görevini uykusunu almış bir şekilde olursa daha iyi yerine getirebileceğini düşünerek uyumaya gidiyor. Bu kararı almak duygu-mantık terazisini mantıktan yana düşürmektir.


Kaptan Sullenberger, eşi ve kızları

Sully’nin yaşadığı bu durumu anlatarak olaylar karşısında verilen kararların nasıl olması gerektiğine dair düşüncelerimi kendi mülakatımda anlatmıştım. Eğer siz de kitapta okuyup sonrasında anlatacaksanız umarım aynı mülakat ekibine denk gelmezsiniz 😊


Mülakat esnasında bu ikilemde kalabileceğiniz ne tür sorularla karşılaşabilirsiniz?Genelde bir senaryo anlatılır ve bu durumda sen olsan ne yapardın gibi hiç beklemediğiniz anda soru sorulur.


-First Officer olarak uçuş görevin çıktı. Uçuşa gitmeden önce Sorumlu Kaptan Pilotun agresif ve ters bir pilot olduğuna dair çok kesin bilgiler aldın. Sorun yaşayacağınız belli. Uçuşunu değiştirmek ister miydin?


-(Değiştirmem cevabınıza göre): Gerçekten de dedikleri gibi Kaptan Pilot uçuş boyunca agresif ve zaman zaman hafiften aşağılayıcı bir tavır takınıyor. Nasıl bir tutum içerisinde bulunursun?


Soruların belli bir doğru cevabı olmadığına dikkat edin. Gerçekten de bu olayı hayal edin ve nasıl tepki vereceğinizi analiz edin.


Tavsiye: Maalesef 1 Aralık 1993, Minnesota – Northwest Airlink havayollarının 5719 sefer sayılı uçak kazası, tam da buna benzer bir CRM olayının yaşandığı bir kazadır. Bu kaza raporuna ait belgeseli mutlaka izleyin ve notlar alın.
Air Crash Investigation – Season17 – Episode01-Northwest Airlink Flight 5719 (Killer Attitude)


Neler Öğrenmeliyim? / Teknik Bilginizi Arttırın

Tabii ki hazırlandığımız süreç ''Yetiştirilmek Üzere Pilot Adayı Alımı''. Yani aslında bizim teknik bilgide bir pilot kadar donanımlı olmamızı istemiyorlar. Peki o zaman neden mülakatlarda teknik bilgi sorulur? Windshear nedir? Microburst nedir? Flap ne işe yarar?


Bir de mülakat ekibi tarafından düşünün. Karşınızda pilotluk mesleğine uygun olduğunu iddia eden, bu mesleği çok uzun zamandır yapmayı isteyen biri var. Fakat meslek ile ilgili hiçbir teknik bilgiye sahip değil. Temel bilgiler hakkında bir fikri yok. Bu durum çelişki yaratır. Çok istediğiniz ve sevdiğiniz bir şeyi mutlaka araştırır ve öğrenirsiniz. İlgi duyduğunuz bir şeye kayıtsız kalmak iyi bir izlenim bırakmayacaktır. Bu nedenle teknik bilgimizi olabildiğince arttırmalıyız. Fakat havacılık çok geniş bir bilgi havuzu, nerden başlamalıyız?


Bunun için en iyi yollardan biri youtube. İzlemenizin faydalı olacağı ve ne tür videolar izlemeniz gerektiğine dair bir kaç örnek;


Principle of Flight

Genel olarak bir hava aracı nasıl uçar? Uçakların kontrol yüzey elemanları nelerdir?


Pitot-Static Instruments

Uçaklarda pitot-static nasıl çalışır? Ne işe yarar?


Compass System

Uçaklar yönünü nasıl bulur? Pusula nasıl çalışır?


Aircraft System - Piston Engine

Uçak piston motorları nasıl çalışır?Taxiway Markings, Signs and Lights

Pist taksi yolları ışık ve işaretleri, markalamalar


Runway Lighting

Pist ışıkları


About General Aviation Safety

Genel havacılık emniyeti üzerine
Bu tür videolara günde yaklaşık 1 saatinizi ayırsanız bile havacılık hakkında çok hızlı bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz. Video içerikleri örnek teşkil etmesi için paylaşılmıştır.


Hangi kitapları okumalıyım?

Bu alanda okunacak kitapları ikiye ayırmalıyız. İlki, bir çırpıda okunabilecek ve bizi bir an önce sektöre adapte edebilecek kitaplardır.


Kaptan Menderes Çakıcı'nın kitapları hem türkçe hem de genele hitap ettiği için iyi bir başlangıç olabilir.
Bir diğer popüler kitabı da havacılık ile ilgili en merak edilen soruları barındıran ve pratik bilgileri elde edebileceğimiz kitap olan;İkinci grupta değerlendirdiğimiz kitaplar, hem ingilizce hem de daha detaylı olduğu için okumak biraz daha fazla zamanınızı alacaktır. Fakat size katacakları şeyler sayısızdır. Kaptan Sullenberger - Highest Duty;Bir diğer değerli kitap ise Airbus A380 uçağının Kaptan Pilotu ve 2010 yılında emergency yaşayarak başarılı bir şekilde uçağı indiren Richard De Crispigny'nin hikayesini anlatan;Tavsiye: Okuduğunuz kitaplarda güzel bulduğunuz kısımları mutlaka not alın. Tekrar tekrar okuyun. Mülakatlarda düşünce yapınızı anlatmaya çalıştığınızda muhtemelen bunları kullanacaksınız.


Havacılıkla İlgili Güncel Bilgiler?

Havacılıkla ilgili son güncel bilgiler, olaylar ve haberleri öğrenebileceğiniz bazı siteleri şimdiden takip etmeye başlamalısınız. Sadece örnek olması için bir kaç site;


Yazımızın faydalı olması dileğiyle. Sürecinizde başarılar dilerim...

1,912 görüntüleme0 yorum
Bizi takip edin
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram
Bize Katılın!

Bu site THY - Aydın UEA 77. Filosu tarafından hazırlanmıştır.                 www.dlrehberi.com Her hakkı saklıdır. © 2018