DLR Mülakatlarında Nasıl Başarılı Olunur - 1 / Aradıkları Uygun Pilot Adayı Profili Nedir?

En son güncellendiği tarih: 1 Haz 2019

YAZARI TANI

Öncelikle sizlerle paylaştığımız yazılarımızın, birer tavsiye, havacılıkla ilgili kaynaklara işaret etmek ve naçizane tecrübelerimizi aktarmaktan başka bir şey olmadığını belirtmek isteriz. DLR sınavlarının 2. Basamağı olarak değerlendirilen DLR-2, adayların pilotluk mesleğine uygunluğunu tespit etmeyi amaçlayan bir mülakattır. Bu yazımı okuyorsanız, umuyorum ki DLR-1 sınavını başarıyla geçtiniz ve DLR-2 sınavlarına hazırlık yapıyorsunuzdur.


Mülakatlar, bildiğiniz üzere özellikle iş hayatının her aşamasında bulunmakta. Bu yüzden, burada anlatacaklarımı sadece DLR-2 sınavlarında değil, önünüze çıkacak olan her türlü mülakatta kullanmanızı tavsiye ederim. Kariyer hayatım boyunca özellikle denizcilik alanında sayısız mülakatlara girdim, iş görüşmelerinde bulundum ve gemi personelleri arasında değerlendirme yaptım. Fakat DLR-2 mülakatları, şu ana kadar deneyimlediklerim arasında en zorlayıcı, bununla beraber en isabetli tetkik yapan mülakat idi. Rica ederim ki; bu yazımda sizlerle paylaşacaklarımı genel-geçer kaide ya da akademik çalışmadan ziyade, naçizane edindiğim tecrübeler olarak algılayın.


Bildiğiniz üzere, DLR-1 sınavının başarılı geçtiğini belirtir e-posta mesajınızı aldıktan sonra, DLR-2 mülakatları için heyecanlı bir bekleyiş ve çalışma dönemi başlamış oluyor. Artık, kendinizi yolu yarılamış bir “pilot aday aday adayı” olarak görebilirsiniz. (Bu ifade eminim vakti zamanında beni irrite ettiği gibi, şuan sizi de irrite ediyordur). Şu andan itibaren kendinizi her yönden DLR mülakatlarına hazırlamalısınız. Bu bloğun konusu sanıyorum ki bir yazı dizisi halinde olacaktır. Hazırsanız başlayalım…


Aradıkları Uygun Pilot Adayı Profili Nedir?

Aday profil skalasını sayı doğrusuna benzetelim. Bilirsiniz, “0” ile başlar, sağa doğru rakamların değeri (+) işaretli olarak artar, sola doğru ise rakamların değeri (-) işaretli olarak küçülür. İşte “En Uygun Aday Profili” bu sayı doğrusunun merkezinde olan, yani “0” rakamına en yakın olan insanlardır. Bu noktada bana katılmadığınızı ve pilotların üstün yeteneklere sahip olması gerektiğini düşündüğünüzü biliyorum. Biraz sabredin, o noktaya beraber değineceğiz.


Evet, pilotlar süper zeka değillerdir, her şeyi göze alabilecek kadar cesur, olağanüstü yetenekli ya da yağmur adam misali 10 haneli sayıları zihninde çarpabilen de değildir. Gerçekten üstün zekalı insanların (Bu arada tüm gününü bilgisayar başında dota oynayıp inanılmaz puanlar kazanmakla geçiren komşunuzun oğlu üstün zekalı değildir) kendine aşırı güvenli olduğunu ve inisiyatif almada analitik düşünemediklerini biliyoruz. Bu durumda en önemlisi yüzlerce kişinin hayatının emaneti ve milyonlarca dolar değerindeki uçakların akıbeti bir kişinin aşırı güven duygusuyla güdülenmiş mantıksız kararlarına bırakılamaz. İyi bir pilot, standart kabiliyetleri olan, geliştirilebilir özelliklere sahip ve her şeyde iyi denge kurabilen kişidir.

Şimdi sayı doğrusuna tekrar dönelim ve bazı özelliklerimizi sayı doğrusu üzerinde inceleyelim. Doğrunun sağ ucuna “Heyecan”, sol ucuna da “Sakin” ibarelerini koyalım. Örneğin; acil bir durum var ve pilotumuzun müdahale etmesi gerekiyor. Fazla heyecanlı olursa olayların hâkimiyetini yitirecektir. Aşırı sakin olursa zamanında müdahale edemeyecektir. Olabildiğince merkezde olmalısınız.


Bu sefer sayı doğrusunun sağına “Sosyal”, soluna ise “Asosyal” ibarelerini koyalım. Fazla “Asosyal” olunması pilotun iş arkadaşları ile iletişimini engelleyecek, belki de kokpitte pilotlar arasındaki “CRM (Crew Resource Management)” sistemini olumsuz etkileyecektir. Aşırı “Sosyal” olunması ise pilotun görev sırasında motivasyonunun bozulmasına ve dikkatinin dağılmasına sebep olacaktır. Çünkü; alçalma hesabını planlaması gereken yerde arkadaşlarının cumartesi gecesine denk gelen doğum günü partisine nasıl da katılamadığına kafa yoracaktır. Olabildiğince merkezde olmalısınız.


Şimdi sayı doğrusunun sağına “Mantık”, soluna ise “Duygu” ibarelerini koyalım. Muhakemelerinizi aşırı duyguyla yaparsanız etkinliğiniz azalacak ya da kaybolacaktır. Aşırı mantıkla yaparsanız empati yeteneğinizden yoksun kalacaksınız. Bununla ilgili meşhur “Tramway İkilemi” ya da “Trolley Dilemma” araştırmalarını hatırlayın. https://goo.gl/kBMU7p

Senaryoları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz, ama her durumda olmanız gereken yer denge noktası ya da yakını olmalıdır. "DLR Mülakatlarında Nasıl Başarılı Olunur?" yazı dizisinin II. Bloğunda görüşmek üzere...

11,472 görüntüleme3 yorum
Bizi takip edin
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram
Bize Katılın!

Bu site THY - Aydın UEA 77. Filosu tarafından hazırlanmıştır.                 www.dlrehberi.com Her hakkı saklıdır. © 2018