DLR Mülakatlarında Nasıl Başarılı Olunur - 2 / Mülakatlar Nasıl Yapılıyor? Nasıl Hazırlanmalıyım

En son güncellendiği tarih: 1 Haz 2019





YAZARI TANI

Öncelikle sizlerle paylaştığımız yazılarımızın, birer tavsiye, havacılıkla ilgili kaynaklara işaret etmek ve naçizane tecrübelerimizi aktarmaktan başka bir şey olmadığını belirtmek isteriz. Yoğun ders programı yüzünden bloglara bir müddet uzak kalışımı anlayışla karşılamanızı rica ediyorum. Bundan sonra teknik derslerin yerini uçuşlara bırakmasıyla beraber bir nebze daha rahat olacağımı umuyor ve yazılara daha hızlı devam etmeyi düşünüyorum. Siteye gelen sorular her ne kadar genelde DLR-1 kısmının bilgi modülleri ile ilgili olsa da, ben DLR-2 ve Kurul Mülakatı üzerine bir müddet daha yoğunlaşmayı istiyorum. Çünkü; eminim ki DLR-1 kısmının bilgi ve yetenek modüllerini sistemli bir çalışma ve basit bir temelle rahatlıkla geçebilirsiniz. Fakat gerçekten çok iyi bir pilot adayı olsanız dahi mülakatlarda sergileyeceğiniz anlık kötü performans yüzünden sürece veda edebilirsiniz.

En son “DLR Mülakatlarında Nasıl Başarılı Olunur - I -Aradıkları Uygun Pilot Adayı Profili Nedir?” konusunu konuşmuştuk. Bugün bu yazı dizisinin II. Kısmı olan “Mülakatlar Nasıl Yapılıyor? Nasıl Hazırlanmalıyım-1” konusunu konuşacağız. Hazırsanız… Ready for Take-off!

Biliyorsunuz ki; son düzenlemelerden sonra DLR-2 kısmında Almanların yapmış olduğu mülakatlar kalkmış olup yerini İstanbul Üniversitesinden değerli hocalara bırakmıştır ve bundan sonraki süreci İstanbul Üniversitesi mensubu 3 kurul üyesi gerçekleştirecektir.(Sürecin gidişatı öngörürse kurul üyeleri artabilir ya da azabilir) Ben tam da bu geçiş aşamasına denk geldiğim için öncesinde Almanların yaptığı ve sonrasında ise İstanbul Üniversitesinin yaptığı mülakata katılmak zorunda kalmıştım. Bundan sonra Almanların mülakatı söz konusu olmadığından bu mülakat hakkında bilgi vermeyeceğim fakat İstanbul Üniversitesi mülakatları hakkında genel bir anlayışa sahip olabilmeniz için aradaki farklardan ara ara kısaca bahsetmek faydalı olacaktır. Bu yazıda mülakatın ilk adımı olan form doldurma işlemine odaklanacağız. Sonraki yazıda ise Kurul Mülakatı hakkında konuşacağız.


Sürecin gidişatına göre İstanbul Mülakatının yapılacağı bina/yer değişebileceğinden dolayı, yerleşkenin krokisi, binaların boyası ya da oturacağınız sandalye nasıl olacak gibi gereksiz bilgilerle uğraşmayalım. Bizler profesyonel bir iş ortamının üst düzey parçası olmak için adayız. Gereksiz teferruatlar, bizlerin motivasyonunu ya da başarısını etkilememeli. Bizleri mülakata alacak olan kurul üyelerinin her biri mutlaka alanında çok başarılı insanlar. Geçiş dönemi süresince Almanların ve İstanbul Mülakatlarının sonuçları ayrı ayrı mukayese edilmiş ve büyük oranda aynı oldukları görülmüştür. Bu da adaylarda aradıkları profilin ortak paydada buluştuğunu ve her iki mecranın da birbirine yakın profesyonellikle işini yaptığını göstermektedir. Demem o ki; “Aldatma” yöntemini en baştan eleyiniz. Kendinizi olduğunuz gibi ifade etmek yerine istenilen şekilde ifade etme yönteminin mutlaka bir yerde sekteye uğrayacağını ve bunun sonunda eleneceğinizi bilmelisiniz. Aradıkları uygun bir pilot adayıdır. Eğer uygun değilseniz; yakın gelecekte alacağınız tonlarca yük sorumluluk altında boşu boşuna ezilmenin bir anlamı olmadığı kanısındayım.


Bu yüzden gerçekte nasılsanız kendinizi o şekilde ifade ediniz. İstanbul Üniversitesi Mülakatı öncesinde adaylara bir form gönderilmektedir. Formun muhteviyatı temel kişilik sorularından oluşmaktadır. Mülakatın en önemli kısmı şahsımca budur. İyi hazırlanmış cevaplar hem formunuzu layığıyla doldurmanızı sağlayacak hem de mülakat sırasında nasıl cevap vereceğinizin taslağını oluşturacaktır. Çünkü mülakat bu sorular üzerinden gidecektir.

Başka bir deyişle; formda kişiliğiniz hakkında iddia ettiğiniz özelliklerin sözlü ifadesini sizden duymak isteyecekler ve bu esnada beden dilinizi ve mimiklerinizi kontrol ederek doğruluğunu teyit edeceklerdir. Mülakatın tüm olayı budur.

Yukarıda İstanbul Üniversitesi tarafından gönderilen ve sonrasında verdiğiniz cevaplara göre mülakatın şekillendiği örnek bir form bulunmaktadır. Süreç sırasında yapılan revizyonlara göre soruların muhteviyatı değişiklik gösterebilir, bununla beraber soruların ana hattı aynıdır. Şimdi bazı soruları inceleyelim;




Pilot olma hedefi belirlemenizi sağlayan en önemli üç sebebi yazar mısınız?

Karşılaşacağınız en klasik sorulardan biridir. Kurul mülakatında, İstanbul Üniversitesi mülakatında ve ilerde havacılık mecrasında olan çaycının dahi size sorabileceği sorudur. Sandalyenize oturun ve gerçekten önce kendinizi sonra da kurul üyelerini ikna edebilecek 3 sebebi düşünün. Örneğin; pilot olmak istiyorum çünkü pilotluk küçüklüğümden beri hayalim demeyin. Neden küçüklüğünüzden beri hayaliniz olduğunu merak ediyorlar. Yazdığınız sebepleri mutlaka birkaç cümleyle güzelce açıklayın. Sebep – sonuç ilişkisi mutlaka olsun. 3 sebebi de sebep-sonuç ilişkisi çerçevesinde yazın. 2 sebep yazmayın, 4 sebep yazmayın. 3 sebep yazın, Çünkü 3 sebep istemiş. Kesinliğe riayet hedef odaklı olduğunuzu gösterecektir.

Şimdiye kadar hiçbir hava aracı kullanma deneyiminiz oldu mu? Cevabınız “Evet” ise ne tür bir araç kullandınız ve nasıl bir deneyim yaşadınız?

Bu soruya kesinlikle “hayır” yazıp geçmeyin. Geçmiş zamana ait bir olayı soruyor gibi gözükse de aslında soru sizin bu hayaliniz uğruna kendi başınıza neler yaptığınızı, ne kadar istediğinizi ölçüyor. "Gerçekte kullanmadım, simülasyon oyunları oynadım. Şu uçakları kullandım, cold-dark başlangıç yapıyorum, domestic uçuyorum" gibi kısa bir şekilde açıklayın. Zaten bu mesleği hayal eden bir kişinin en azından sürece hazırlanma esnasında simülasyon oyunlarıyla haşır neşir olacağını umuyorum. Eğer imkanınız varsa çeşitli illerde yarım saatlik eğitmen pilot eşliğinde gerçekleştirilen Cessna uçuşlarına katılın. Cüzi bir fiyat karşılığında yapabilirsiniz. Hem kendinizi sınamış olursunuz, hem de formunuzda kapı gibi bir kozunuz olur. Bunu bir düşünün…


Pilot aday adaylığı başvurunuz için bir hazırlık yaptınız mı?

DLR-1 sınavından mülakatlara kadar nasıl hazırlandığınızı anlatacaksınız, takip ettiğiniz internet sitelerinden, okuduğunuz kitap ve dergilere kadar kısaca yazın. Mülakatlara girmeden önce mutlaka havacılıkla ilgili birkaç kitap okuyun. Menderes Çakıcı’nın kitapları olabilir mesela. Asıl tavsiyem Sullenberger – Highest Duty kitabıdır ki hem kendi hayatını hem de Hudson nehri olayını etraflıca anlatmıştır. Önemli yerleri not alıp eğer sizle de uyuşuyorsa mülakatlarda kendinizi daha iyi ifade edebilmek için kullanabilirsiniz.




Herkesin kendisinde beğendiği özelliklerinin yanı sıra değiştirmek istediği özellikleri vardır. Lütfen kendinizi (istediğiniz değişim küçük de olsa) değiştirmek istediğiniz özelliklerinizle tanımlar mısınız? Bunları değiştirmek size ne gibi yararlar sağlayabilir?

Çok önemli bir soru. Bu soruda kendinizi ne kadar tanıdığınızı ölçecekler. Abartıya ya da asılsız iddiaları anında anlarlar, çünkü DLR-1 sınavı esnasında arada verilen Kişilik testiyle karşılaştırılır ve çelişkiler varsa üzerinize gelebilirler. Bu yüzden iyi özelliklerinizi kendinizi çok yüceltmeden yazın. Dürüst, çalışkan, azimliyim sizlere arz ederim diye yazmayın. Her bir özelliğinizi kendinizi açıklayan cümlelerin içine serpiştirin.

Kötü özelliklerinizi de kendinizi aşırı yermeden yazın. Dikkatli seçin çünkü hemen arkasından “Kötü özelliklerinizi iyileştirmede ya da değiştirme konusunda şuana kadar neler yaptınız “ diye bir soru gelerek hayatınızı yönetmedeki başarınızı ve farkındalığınızı öğrenmeye çalışacaklardır. Yani iyileştirme de bir müddet mesai harcadığınız kötü özelliklerinizi yazın.

Formda yer alan diğer sorularda benzer özellik göstermektedir. Dediğim gibi, mülakatın yarısını bu formla kazanırsınız, diğer yarının büyük kısmı mülakat sırasındaki performansınız, geriye kalan kısmını da şansınız oluşturur.


Form doldurma kurallarına dair kısa notlar;



 • Form el yazısıyla isteniyorsa; ki büyük ihtimalle öyle olacaktır (Yazı – karakter analizi) mutlaka mavi tükenmez kalemle doldurunuz. Havacılık formlarında resmi renk mavidir.


 • Kullanacağınız ek sayfalar mutlak suretle çizgisiz parşömen olmalıdır. Düz bir yazı yazabilmek için altına koyu çizgilere sahip parşömen koyup yazabilirsiniz.


 • Resmi olarak formlarda yapılacak düzeltmelerde tipex ya da muadili araçlar kullanılmaz. Üstü karalanmaz ya da boyanmaz. Düzeltilmek istenen kelime düz ve net bir çizgiyle çizilir ve müsait bir yere doğrusu yazılır. Düzeltme çizgisi çekilerek çizilen kelimenin kolayca okunabilir olması gerekir. Bununla beraber; biraz zahmete girmenizi ve yanlış yaptığınızda yeniden yazmanızı tavsiye ederim. Formda kusursuzluk etkili bir araçtır.



 • Formu eksiksiz doldurun, sizinle ilgisi olmayan bölümleri formda belirtilmedikçe boş bırakmayın. Sizinle ilgili değilse, kutucuğun yarısından fazlasını kaplayacak şekilde bir çizgi çiziniz. Bu sizin formu dikkatlice doldurduğunuzu ve hiçbir maddeyi atlamadığınızı gösterecektir. +1 puan daha…


 • Yazınız gerçekten kötü ise yazınızı güzelleştirin, ya da 2 saatliğine fazladan özen göstererek mutlaka güzel yazın. Yazı güzelliğinin fikirlerimi ifade etmeyle ne ilgisi var diyebilirsiniz. Evet bir ilgisi yok. Fakat güzel yazıyla doldurulmuş bir formun, çivi yazısıyla doldurulmuş bir forma kıyasen çok daha hızlı ve olumlu değerlendirileceğini hepimiz biliyoruz. İsviçreli bilim adamlarının bu konuyla ilgili deney yapmasına gerek yok.


 • Yazım ve imla kurallarına mutlaka dikkat edin.


 • Geçmiş iş tecrübelerinizden bahsederken sayısal değerler kullanın. Sayısal değerler çok daha çarpıcıdır. Örneğin; “Çalıştığım ekiple beraber bir çok başarılı proje gerçekleştirdik” yerine, sayısal öğelerle desteklenmiş cümleler kullanın. “Çalıştığım ekiple beraber 11 başarılı proje gerçekleştirdik, başarı ortalamamızı % 82 ye çıkardık” gibi…


 • Bundan sonra bu süreçte yapacağınız yazışmaları, formları alma-gönderme işlemlerini mail yoluyla yapacağınız için tercihen adınız ve soyadınız muhteviyatlı bir mail adresi kullanın. Pilot olma hayallerinizi anlatan bir formu tuhaf mail adresleri aracılığıyla yollamayın.


 • Son olarak formlarınızı belirli bir nizam içinde şeffaf dosya içerisinde teslim ediniz. Şeffaf dosyaya gerek yok diyerek size geri verebilirler. Ama siz yine de şeffaf dosyayla götürün.


Bahsettiklerim genel-geçer kaide ve kurallardan ibaret değildir. Bunlar yapılmasa dahi seçilebilecek adaylar pekala olabilir. Bununla beraber; hayalinizi riske atmayacak kadar önemsediğinizi umuyorum. Sürecinizde başarılar dilerim...


12,441 görüntüleme2 yorum
Bizi takip edin
 • Facebook Sosyal Simge
 • Twitter
 • Instagram
Bize Katılın!

Bu site THY - Aydın UEA 77. Filosu tarafından hazırlanmıştır.                 www.dlrehberi.com Her hakkı saklıdır. © 2018