MEK-Visual Memory Testinden Nasıl Tam Puan Alınır?

En son güncellendiği tarih: 1 Haz 2019
YAZARI TANI


DLR-1 sınavlarında karşımıza çıkan ‘’Visual Memory’’ modülü, görsel hafıza yeteneğinizi ölçmeyi hedefler. Bu yazıda, kolay uygulanabilir fakat biraz çalışma gerektiren, bununla birlikte rahatlıkla tam puan almanızı sağlayacak bir metodu inceleyeceğiz. O yüzden, DLR-1 sınavına çok kısa süresi kalmış arkadaşlarım şimdiden yazıyı okumayı bırakabilir.


Hepimizin bildiği yaygın bilgilerden biraz bahsedelim. Beynimiz görsel bilgileri öğrenmede, depolamada ve hatırlamada, diğer algı çeşitlerine göre çok daha başarılı. Örneğin; Size biraz önce 14.03.1987 doğumlu sarışın, uzun boylu ve çekici bir kadının içeri girdiğini söylesem ve 2 dakika sonra içeri kim girmişti diye sorsam cevabınız muhtemelen "sarışın, uzun boylu ve çekici bir kadın" şeklinde olacaktır. Çok azımız doğum tarihini hatırlayacaktır . Bunun sebebi somut objelerin beynimizde canlandırılmasının hemen ve kalıcı olarak gerçekleşmesidir. Doğum tarihindeki sayıları, zihnimizde eşleştirebileceğimiz bir imgeleme sistemimiz olmadığından hatırlayamayız. Bu yazıda, yeni bir imgeleme sistemi geliştireceğiz. Bu sistemle sadece DLR sınavlarında değil, hayatınızın tüm alanlarında inanılmaz sonuçlar alabilirsiniz. Örneğin; 287 maddelik bir listeyi 10 dakikada ezberleyebilir ve günler sonrasında da hatırlayabilirsiniz.

Şimdi hazırsanız sistemi incelemeye başlayalım.

Sistemin ana teması aslında hepimizin çocukluğumuzda çok sık yaptığı bir şeydir. Zamanla detay bilgilere olan gereksinimin artması ve yanlış öğrenme teknikleri yüzünden neredeyse hepimiz, bu sistemi unuttuk. Hayal etme, imgeleme, bir olguyu bir nesneyle perçinleme.

Bu sistemde kullandığımız rakamlar günlük hayatta kullandığımız 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ve 9’dur. İmgelemelerimizi daha kolay yapabilmek için, rakamların benzer olduğu harfleri kullanarak kelimeler türetmeye çalışalım.

1 rakamı yazılış olarak ‘’t’’ harfine benzediği için 1 = t olarak kabul edelim

2 rakamı yan çevrildiğinde ‘’n’’ harfine benzediği için 2 = n olarak kabul edelim

3 rakamı yan çevrildiğinde ‘’m’’ harfine benzediği için 3 = m olarak kabul edelim.

4 rakamı yazılış olarak ‘’R’’ harfine benzediği için 4 = R olarak kabul edelim.

Aynı şekilde;

5 = L

6 = ç, ş ya da j

7 = K

8 = f veya v

9 = p

0 = s veya z


Şu anda lütfen 2 dakikanızı ayırın ve yazının devamına geçmeden yukarıdaki eşleşmeleri öğrenin.

Şimdi tek yapmanız yapmanız gereken hayal gücünüze güvenmek. Rakamlara karşılık gelen harflerin kombinasyonlarıyla önceden kelime türeteceğiz fakat o kelimeleri en kolay hatırlayabileceğimiz somut objelerden seçeceğiz. Bununla birlikte bir sayı için türettiğimiz kelime ve ona karşılık gelen somut imgeyi birkez belirledikten sonra değiştirmeyeceğiz. Bundan sonra ne zaman o sayıyı görsek bizim aklımıza kendimize ait türettiğimiz kelime ve imge gelmelidir. Örneğin;

1 = ‘’ Tığ ‘’ olsun. 1 rakamına karşılık gelen harfi “t” olarak belirlemiştik. Sonrasında gelen “ı” ve “ğ” harfleri sistemimiz harflerinde kullanılmadığından karışıklık yaşamayacağız.

Şimdi bir tığ hayal edin. Gözlerinizi kapatın ve hayalinizdeki tığ objesini zihninizde inceleyin. Büyüklüğünü, rengini, kokusunu, her şeyini hayal etmeye çalışın. Merak etmeyin, beyniniz bu konuda çok iyi ve hızlıdır. Artık kendi zihin sisteminizde 1 rakamını Tığ objesine atadınız.


2 = “Nuh” olsun. 2 rakamına karşılık gelen harfi “n” olarak belirlemiştik. Sonrasında gelen “u” ve “h” harfleri sistemimiz harflerinde kullanılmadığından karışıklık yaşamayacağız.

Hepimiz Nuh’un gemisini biliriz. Şimdi Nuh’un gemisini hayal edin. Biraz zaman ayırın ve zihninizde canlandırın. Hayalinizdeki Nuh’un gemisinin etrafında dolaşın, hayalinizde dokunun.


3 = “Mayo” olsun. 3 rakamına karşılık gelen harfi “m” olarak belirlemiştik. Sonrasında gelen “a, y ve o” harfleri sistemimiz harflerinde kullanılmadığından karışıklık yaşamayacağız.

Şimdi istediğiniz bir mayoyu düşünebilirsiniz. Ben site kurallarımız çerçevesince uygun düşmeyeceğinden buraya bir resim koymayacağım. Ama sizin hayal gücünüz tamamen size özel bir dünya. Tamamen özgürsünüz.


4 = “Ray” olsun.


5 = “Lee” olsun. Şu bir dönem meşhur olan kot pantolon markasını hatırlarsınız. Bir kot pantolon hayal edin.


6 = “Çay” olsun.


7 = “Kaya”


8 = “ Fay”


9 = “Pie”. Bir dilim pasta olarak düşünün.10 = “Tuz” olsun. Hatırlarsanız “1” rakamını “t”, ve “0” rakamını “s” ya da “z” olarak belirlemiştik. Türettiğimiz kelime “t” ve “z” harflerinden oluşan “tuz” kelimesidir. Şimdi ister bir tutam ister bir oda dolusu tuz hayal edin. Tamamen size kalmış. Kelime türetmeleri sizin hayal gücünüze kalıyor. Fakat bir kez belirledikten sonra asla değiştirmeyin. Hayatınızın geri kalan zamanında ne zaman 10 sayısını görürseniz aklınız hemen “tuz” imgelemesini gözünüzün önüne getirecektir.


Şimdi sistemi devralın ve sayıları hayalinizdeki objelerle perçinleyin.


11 = Tatu. (Bir zamanlar meşhur olan Rus sanatçı grubu)

12 = Tane

13 = Tim

14 = Tır

15 = Tel

16 = Taş

17 = Taka

18 = Tava

19 = Tapa

20 = Nasa

21 = Net (Balıkçı ağlarına verilen genel isim)

22 = Nane

23 = Nem

24 = Nar

25 = Nal

26 = Naaş (Cenaze)

27 = Nikah

28 = Naif

29 = Nepal

30 = Masa

31 = Mat (İngilizce paspas)

32 = Man (Bir kamyon markası)

33 = Mum

34 = Marul

35 = Mala

36 = Maşa

37 = Maki

38 = Mavi

39 = Map (İngilizce harita)

40 = Reis

41 = Rat (Balık oltası)

42 = Ren ( Bir geyik türü)

43 = Rom (Bir içki)

44 = Rar (Bilgisayar programı, simgesini hayal edebilirsiniz, üst üste yığılı kitaplar)

45 = Rahle (Genelde üzerine kuran konulup okunun sehpa)

46 = Ruj

47 = Rakı

48 = Raf

49 = Rep

50 = Lesi (Bir zamanlar meşhur olan dizide rol alan köpeğin ismi)

51 = Led (Bir aydınlatma aracı)

52 = Lan

53 = Lama

54 = Lor (Peynir türü)

55 = Lale

56 = Leş

57 = Leke

58 = Lav

59 = Lapa

60 = Çise (Zayıf yağmur türü)

61 = Çit

62 = Çan

63 = Çam

64 = Çar (Rus Kralı)

65 = Çalı

66 = Çiş

67 = Çakı

68 = Çivi

69 = Çapa

70 = Kas

71 = Kat

72 = Kan

73 = Kama (İki ucu sivri bıçak)

74 = Kar

75 = Kel

76 = Kaş

77 = Kek

78 = Kivi

79 = Küp

80 = Fas

81 = Fide

82 = Fan

83 = Füme (Füme renginde ipek bir kumaş hayal edebilirsiniz)

84 = Far

85 = Fal

86 = Fiş

87 = Fok

88 = Fifa (Futbol kurulunu hayal edebilirsiniz)

89 = Fiba (Basketbol kurulunu hayal edebilirsiniz)

90 = Pas

91 = Pik ( Zirve noktası)

92 = Pena

93 = Pim

94 = Por (Gözenek)

95 = Pala

96 = Puşe

97 = Pak

98 = Puf

99 = Papa (Vatikan lideri)


DLR sınavı MEK – Visual Memory modülünde sadece 2 basamaklı sayılar karşımıza çıktığından buraya kadar öğrenmeniz yeterlidir. Fakat sizlerde kendinize ait bir kelime dosyası oluşturup 5 basamaklı sayılara kadar öğrenebilirsiniz. Örneğin; 100 = Tesis gibi…

Şimdi bir kaç alıştırma yapalım;

Örnekte ilk şekil kırmızı üçgen ve karşılık gelen sayı "10" dur. Zihnimizde 10 sayısı imgesini "Tuz" olarak belirlemiştik. Tek yapmanız gereken hayalinizde kırmızı üçgen üzerine bir avuç tuzu boca etmek. Hatta biraz abartın ve sertçe kırmızı üçgen yüzeyine tuzu sürttüğünüzü hayal edin.


"WT" ye karşılık gelen sayı "69" dur. Zihnimizde 69 sayısı imgesini "Çapa" olarak belirlemiştik. Mesela hayalinizdeki çapayla WT ibaresini ezebilirsiniz.


Kırmızı "X" işareti 99 ile eşleştirilmiş. Zihnimizde 99 sayısı imgesi Papa'dır. Papanın kafasında kocaman bir kırmızı X işaretli şapkayla topluluk önüne çıktığını ve herkesin güldüğünü hayal edin. Bunları hayal etmenizi anlatmak uzun sürebilir fakat sizin düşünüp hayal etmeniz 1 saniyeden daha az olacaktır.


Eminim ki şu anda bana söyleniyorsunuz. Modüllere klasik yöntemlerle çalışmak yerine bunları ezberlemek zaman kaybı gibi gelebilir. Hâlbuki günde sadece 1 saat çalışmayla 3 gün içinde sistemi tamamıyla öğrenmiş olacaksınız. DLR modülü sizler için inanılmaz basitleşecek. Telefonda biriyle konuşurken dahi modülden tam puan alabileceksiniz. Ayrıca günlük hayatta çok yararlı bir tekniktir.

Notlar;

  • Hayal odanız sadece size özeldir. Hayal ederken komik, absürt, saçma ya da müstehcen objeler seçmeniz hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

  • Otobüste yolculuk ederken, gece uykuya dalmadan önce ya da fırsat bulduğunuz uygun zamanlarda 5 dakikalığına hayal odanıza dönün , sayı ve karşılık gelen objeleri ara ara hayal edin.

Yazının sizlere faydalı olması dileğiyle…


Bu teknik Melik Safi Duyar'ın mega hafıza tekniklerinden faydalanılarak hazırlanmıştır

17,016 görüntüleme6 yorum
Bizi takip edin
  • Facebook Sosyal Simge
  • Twitter
  • Instagram
Bize Katılın!

Bu site THY - Aydın UEA 77. Filosu tarafından hazırlanmıştır.                 www.dlrehberi.com Her hakkı saklıdır. © 2018