Yeni Modül PPT-Dot Position Test: Nasıl Çalışmalı?

En son güncellendiği tarih: 14 Eyl 2019
YAZARI TANI

Öncelikle sizlerle paylaştığımız yazılarımızın, birer tavsiye, havacılıkla ilgili kaynaklara işaret etmek ve naçizane tecrübelerimizi aktarmaktan başka bir şey olmadığını belirtmek isteriz. THY tarafından yapılan DLR sınavları kapsamında, ilk kez Nisan 2019 oturumlarında sınav içeriğine dahil edilen PPT-Dot Position Test modülüne biraz daha detaylı bakacağız. Başlamadan önce, bu modülün genel kurallarının ve sınavda uygulanma şeklinin anlatıldığı PPT-Dot Position Test DLR Modül Teknikleri yazımızı okumadıysanız buradan ulaşabilirsiniz…

Bu yazımızda, testin çözülmesinde yardımcı olacak bazı temel kurallardan, yardımcı videolardan ve anlatımlardan bahsedeceğiz.

Bu modül aslında havacılık sektöründe pek yeni sayılmaz. Bazı yabancı hava yolu firmalarının pilot alımı sınavlarında yer almaktadır. Hatta yine yurt dışında ATC personeli alımı sınavlarında bu modülün sınavlarda yer aldığını öğrendik.


Modülün sınavlarda kullanılan ismi, bölgelere göre farklılıklar gösteriyor;

 • Cube and Dice Pattern Folding

 • Cubes and Dices Non-Verbal Reasoning

 • PPT-Spatial Orientation

 • Cubes Position Test

 • Cubes Dot Position Test

Yukarıda belirtilen tüm testler hemen hemen aynı. Sadece zorluk derecesi farklı. Zorluk derecesi, açık olarak verilen küp yan yüzeylerinin diziliş biçimi ve şıklarda kapalı halde verilen küp yüzeyleri arasından doğru cevabı bulmak için kendi ekseni etrafında kaç defa çevrilmesi gerektiğine göre belirleniyor. Gördüğümüz kadarıyla, THY DLR sınavlarında uygulanan PPT-Dot Position Test, gerek açık küp yüzeyleri ve gerek şıkların çevrilme sayısına göre zorluk bakımından neredeyse en iddialısı. Fakat bu gözünüzü korkutmasın, birazdan bahsedeceğimiz kaideleri öğrendikten sonra yeteri kadar pratik ile beraber %90 başarı oranını tutturabiliyoruz. 8 günlük düzenli çalışma ile bizzat deneyimledik.

PPT - Dot Position Test

Testin genel mantığını kavramak için küp katlama testlerinin en basit kurallarından başlayalım;


 • Soruda verilen açık küp yüzeyleri her zaman içe doğru katlanır.

 • Küp yüzeyleri şeffaf değildir, sadece bir yüzünde şekil vardır.

 • Şıklarda küpün sadece ön, sağ yan ve üst yüzeyi görünür.

Testin genel mantığını ve küplerin nasıl katlandığını anlatan aşağıdaki açıklamalı videoları izleyebilirsiniz.
Test sorularını çözerken şıklar üzerinden eleme yöntemi takip edilmelidir. Kesinlikle açık olarak verilen küp yüzeylerini tamamen katlamaya çalışıp verilen şıklarla karşılaştırma yapmayın, bu çok uzun zaman alır. Şimdi basitten zora doğru gidecek olan bazı kısa yollara bakalım.


Yan Yüzeylerin Komşu Olma Durumu


Açık olarak verilen küp yüzeylerinden 1-3, 2-4 numaralı olanlar birbirine komşu olamaz.

Gerçek sınavda birbirine komşu olmaması gereken yan yüzeyler şıklarda yer almıyor. Öyle olsaydı test çok kolay olurdu. Fakat testin ana mantığını kavramak adına göstermek istedik. Adım adım anlayarak testi takip etmek sizi küp sorularına alıştıracaktır. Bu yüzden es geçmeyiniz.


Bununla ilgili olarak aşağıdaki açıklamalı videoları izleyebilirsiniz.


Yan Yüzey Şekillerinin Düzenine Göre Şıkları Eleme

Küp yan yüzeylerinin şekil düzenine göre hızlıca bir kaç şık eleme şansımız var. Örneğin: Soruda verilen açık küp yüzeylerinde, 4 noktalı "L" şekli, 3 noktalı "L" şekli ile uzun kenarları taban tabana ise, küpler kapatıldığında da taban tabana olmalıdır.

Cube 1 şıkkı üzerinden inceleyelim. Görüldüğü üzere küpün üst yüzeyinde bulunan 6 noktalı şeklin taban kısmı, 3 noktalı "L" şeklinin açık kısmına denk gelmiş. Soruda ise, 3 noktalı "L" şeklinin açık kısmı, 6 noktalı şeklin soldaki kısa kenarına denk gelmiştir. Böylece hızlı bir şekilde cube 1 şıkkı elenebilir.

Bu yöntem ile ilgili daha fazlasını öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.


Küp Yüzeylerinin Çevrilmesi

Bir küp yüzeyi, nerde olursa olsun bir yan yüzeye kaydığında 90 derece döner. 2 yan yüzeye kayarsa 180, 3 yan yüzeye kayarsa 270, 4 yan yüzeye kayarsa 360 derece döner ve ilk halini alır. Sağda olan bir yan yüzeyin üzerine koymak istersek sağa 90 derece, soldaki bir yüzeyin üzerine koymak istersek sola 90 derece yatırılmalıdır. Bu durumda 2 birim sağda olan bir yüzeyin üzerine koymak istersek direk 180 derece sağa çevirip olduğu gibi üzerine koyabiliriz. Zihnimizde küpü katlamamıza gerek yok.Yine aynı örnek üzerinden giderek, açık küp yüzeyinin sağ üst köşesinde bulunan 5 noktalı şekli, sol tarafta bulunan 3 noktalı "L" şeklinin üst yüzeyine getirmeye çalışalım.


90 derece sola çevrilmiş hali. Hareket ettirmek istediğimiz yüzey bir soldaki yüzey üzerine gelecek olsaydı bu şekilde olacaktı.
Toplamda 180 derece sola çevrilmiş hali. Hareket ettirmek istediğimiz yüzey iki soldaki yüzey üzerine gelecek olsaydı bu şekilde olacaktı.Toplamda 270 derece sola çevrilmiş hali. Hareket ettirmek istediğimiz yüzey üç soldaki yüzey üzerine gelecek olsaydı bu şekilde olacaktı.
Küp yüzeyini 270 derece sola çevirmek ile 90 derece sağa çevirmek aynı şeydir. Benzer şekilde, küp yüzeyini 270 derece sağa çevirmek ile 90 derece sola çevirmek aynı şeydir. Öyleyse, bir küp yüzeyini 3 yüzey sola hareket ettirmek istediğinizde 270 derece sola çevirmek yerine hızlıca 90 derece sağa çevirip yüzey üzerine oturtabilirsiniz.3 noktalı "L"şeklindeki yüzeyi en sağa hareket ettirmeye çalışalım.3 noktalı "L" şeklini doğru halinde dizildikleri sıranın diğer köşesine hareket ettirdik. Gördüğünüz üzere 4 defa çevirip, 360 derece dönderdik ve şekil yine başlangıç halini aldı. Bu durumda, en köşelerdeki yüzeyleri diğer köşelere hareket ettirirken şekli değiştirmeden olduğu gibi yüzeyin yanına oturtabiliriz.


Hem bununla ilgili hem de sınav hakkında daha birçok yöntemi açıklayan videoyu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.Atpl.tv' nin hazırladığı videonun tamamını izlemek için;


Part-1: https://www.youtube.com/watch?v=C-XHBPHIaN0&feature=youtu.be

Part-2: https://www.youtube.com/watch?v=kyJpsZnQzh8


Açık halde verilen küplerin nasıl kapandığını bizzat kendiniz denemek istiyorsanız buraya tıklayın...

Yazımızın faydalı olması dileğiyle... Sürecinizde başarılar dilerim.7,229 görüntüleme0 yorum
Bizi takip edin
 • Facebook Sosyal Simge
 • Twitter
 • Instagram
Bize Katılın!

Bu site THY - Aydın UEA 77. Filosu tarafından hazırlanmıştır.                 www.dlrehberi.com Her hakkı saklıdır. © 2018